FHS tops latest wrestling rankings

The Wrestling Review of Western New York’s latest rankings are out and several local wrestlers made the grade, including six from Fredonia, and one each from Dunkirk-Silver Creek, Gowanda, Cattaraugus-Little Valley-Pine Valley, and Lake Shore.

For the Hillbillies, who are ranked No. 1 for the fourth straight week, Pat McCarthy (113-pounds), Zach Buckley (170) and Chris Saden (220) are ranked No. 1 while Dakota Gardner is No. 2 at 126, Tyler Cassidy is No. 1 at 132, and Jude Gardner is No. 3 at 145.

Elsewhere, Cattaraugus-Little Valley-Pine Valley’s Matt Booth is No. 1 at 195. Dunkirk’s Tito Colom (106), Gowanda’s Lucas McKeever (138) and Lake Shore’s Freddie Eckles (120) were all listed as honorable mention.

Full weight by weight rankings are as follows:

99 Pounds: 1. Garrett Baugher (St. Joe’s, 9), 2. Donny McCoy (Niagara Falls, 10), 3. Ryan Hetrick (Southwestern, 9).

Honorable Mention: Tristian Almeter (Iroquois, 9), Kyle Blake (Falconer, 12), Troy Keller (North Tonawanda, 9).

106 Pounds: 1. Ryan Burns (Clarence, 10), 2. Anthony Argentieri (Kenmore West, 10), 3. Joe Verdi (Grand Island, 10).

Honorable Mention: Brendan Arena (Clarence, 11), Brad Bihler (Maple Grove, 9), Tito Colom (Dunkirk, 9).

113 Pounds: 1. Pat McCarthy (Fredonia, 12), 2. Andrew Shomers (Lew-Port, 10), 3. Drew Marra (Olean, 10).

Honorable Mention: Ron Duguay (Ken. West, 12), Shane Helbig (Niagara Wheatfield, 9), Ryan Thierman (Portville, 11).

120 Pounds: 1. Steven Michel (Lancaster, 12), 2. Kellen Devlin (Amherst, 9), 3. Anthony Orefice (Lockport, 10).

Honorable Mention: Austin Acquard (Iroquois, 11), Freddie Eckles (Lake Shore, 8), Nate Lazickas (East Aurora, 10).

126 Pounds: 1. Rocco Russo (Frontier, 11), 2. Dakota Gardner (Fredonia, 9), 3. Brandon Muntz (Falconer, 12).

Honorable Mention: Brandon Glauber (Clarence, 12), Edwin Le (Cheektowaga, 12), Andrew Lazickas (East Aurora, 12).

132 Pounds: 1. Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowaga, 10), 2. Tyler Cassidy (Fredonia, 12), 3. Ryan Kromer(Lew-Port, 11).

Honorable Mention: Lyle Grant (Alden, 9), Cody McGregor (Tonawanda, 10), Ricky Schweickhard (Niagara Wheatfield, 12).

138 Pounds: 1. Dan Reagan (Lew-Port, 12), 2. Danny Graham (West Seneca East, 11), 3. Brian Westerdahl (Southwestern, 10).

Honorable Mention: Travis Berube (St. Joes, 12), Lucas McKeever (Gowanda, 10), Kyle Ross (Falconer, 11).

145 Pounds: 1. Drew Hull (Roy Hart, 12), 2. Eric Lewandowski (Lancaster, 12), 3. Jude Gardner (Fredonia, 12).

Honorable Mention: Seamus Bermingham (Orchard Park, 12), James McLean (Pioneer, 12), Carmen O’Donnell (West Seneca West, 12).

152 Pounds: 1. Alex Smythe (Eden, 11), 2. Nate Schwab (Clarence, 10), 3. Mark Stucke (Ken. West, 11).

Honorable Mention: TJ Acker (Grand Island, 12), Jake Choate (Tonawanda, 12), Richie Jones (St. Joe’s, 10).

160 Pounds: 1. Jake Weber (Clarence, 11), 2. Gunner Van Curen (Portville, 12), 3. Andrew Poulsen (Iroquois, 11).

Honorable Mention: Seth Anderson (Lockport, 12), Desha Duckwork (Niagara Falls, 12), Chase Wheeler (Wilson, 11).

170 Pounds: 1. Zach Buckley (Fredonia, 12), 2. Zachary Osmanski (West Seneca East, 12), 3. Shane Currey (Ken. West, 12).

Honorable Mention: Jeff Kuciel (Lancaster, 12), Jake Michienzi (West Seneca West, 12), Ryan Vondell (Eden, 12).

182 Pounds: 1. Anthony Liberatore (Will., South 12), 2. Trevor Spicer (Frewsburg, 11), 3. Tyler Veno (Portville, 12).

Honorable Mention: Austin Lynn (Frewsburg, 12), Alex Misterman (St. Francis, 12), Dequan Ralands (Niagara Falls, 12).

195 Pounds: 1. Matt Booth (CLV-PV, 12), 2. James Empfield (Lancaster, 11), 3. Dusty Lewis (Salamanca, 12).

Honorable Mention: Colby Durinka (Will South, 12), Brendan Knoll (Hamburg, 12), Jake Penhollow (Falconer, 10).

220 Pounds: 1. Chris Saden (Fredonia, 12), 2. Marshall Taylor (Lockport, 11), 3. Steve Warthling (Tonawanda, 12).

Honorable Mention: Brad Cunningham (Salamanca, 10), Alex Jensen (Roy Hart, 12), Brian Kerwin (Wilson, 12).

Team Rankings

Week 5

As of Jan. 13

Large Schools

1. Clarence

2. Lockport

3. Lancaster

4. Lake Shore

5. Iroquois

6. Jamestown

7. West Seneca West

8. Williamsville North

9. Niagara Falls

10. Kenmore West

Small Schools

1. Fredonia

2. Lew Port

3. Falconer

4. WRCL

5. Eden

6. Amherst

7. Pioneer

8. Cheektowaga

9. Gowanda

10. Olean