BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

The reviews are in

Fredonia had three wrestlers rated No. 1 in the Wrestling Review of Western New York’s latest rankings, while boasting two wrestlers at No. 2 and one at No. 3.

Pat McCarthy was No. 1 in the 113-pound class while Zach Buckley was No. 1 at 170 and Chris Saden was the top-ranked wrestler at 220. Dakota Gardner (126) and Tyler Cassidy (132) were both ranked second in their respective weight classes while Jude Gardner was No. 3 at 145.

Matt Booth of Cattaraugus-Little Valley-Pine Valley was the only other ranked area wrestler. The 195-pounder was No. 3 in his class.

Elsewhere, Hector Colom (Dunkirk, 99), Tito Colom (Dunkirk, 106), Nick Hudson (Westfield-Ripley-Chautauqua Lake, 113), Lucas McKeever (Gowanda, 138), Freddie Eckles (Lake Shore, 120) and Luke Catalano (Lake Shore, 285) were all listed as honorable mention.

Fredonia was ranked No. 2 in the Small School poll, behind Falconer, which took over the top spot after defeating the Hillbillies last week. WRCL was No. 4 and Gowanda No. 9. In the Large School poll, Lake Shore came in at No. 4.

The complete Week 6 rankings are as follows:

99: 1. Garrett Baugher (St. Joe’s, 9); 2. Donny McCoy (Niagara Falls, 10); 3. Ryan Hetrick (Southwestern, 9);

Honorable Mention: Tristian Almeter (Iroquois, 9); Kyle Blake (Falconer, 12); Hector Colom (Dunkirk, 7).

106: 1. Ryan Burns (Clarence, 10); 2. Anthony Argentieri (Kenmore West, 10); 3. Joe Verdi (Grand Island, 10).

Honorable Mention: Brendan Arena (Clarence, 11); Brad Bihler (Maple Grove, 9); Tito Colom (Dunkirk, 9).

113: 1. Pat McCarthy (Fredonia, 12); 2. Andrew Shomers (Lew-Port, 10); 3. Drew Marra (Olean, 10).

Honorable Mention: Shane Helbig (Niagara Wheatfield, 9); Nick Hudson (WRCL, 10); Ryan Thierman (Portville, 11).

120: 1. Steven Michel (Lancaster, 12); 2. Kellen Devlin (Amherst, 9); 3. Anthony Orefice (Lockport, 10).

Honorable Mention: Austin Acquard (Iroquois, 11), Freddie Eckles(Lake Shore, 8); Nate Lazickas (East Aurora 10).

126: 1. Rocco Russo (Frontier, 11); 2. Dakota Gardner (Fredonia, 9); 3. Brandon Muntz (Falconer 12).

Honorable Mention: Andrew Lazickas (East Aurora, 12); Edwin Le (Cheektowaga, 12); Majed Mohamed (Lackawana, 12).

132: 1. Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowaga, 10); 2. Tyler Cassidy (Fredonia, 12); 3. Ryan Kromer(Lew-Port 11).

Honorable Mention: Brandon Glauber (Clarence, 12); Cody McGregor (Tonawanda, 10); Ricky Schweickhard (Niagara Wheatfield, 12).

138: 1. Dan Reagan (Lew-Port, 12); 2. Danny Graham (West Seneca East, 11); 3. Brian Westerdahl (Southwestern, 10).

Honorable Mention: Travis Berube (St. Joe’s, 12); Lucas McKeever (Gowanda, 10); Kyle Ross (Falconer, 11).

145: 1. Drew Hull (Roy-Hart, 12); 2. Eric Lewandowski (Lancaster, 12); 3. Jude Gardner (Fredonia, 12).

Honorable Mention: Seamus Bermingham (Orchard Park, 12); ?James McLean (Pioneer, 12); Carmen O’Donnell (West Seneca West, 12).

152: 1. Alex Smythe (Eden, 11); 2. Nate Schwab (Clarence, 10); 3. TJ Acker(Grand Island, 12).

Honorable Mention:Jake Choate (Tonawanda, 12); Richie Jones (St. Joe’s, 12); Mark Stucke (Ken West, 11).

160: 1. Jake Weber (Clarence, 11); 2. Gunner Van Curen (Portville, 12); 3. Andrew Poulsen (Iroquois, 11).

Honorable Mention: Desha Duckworth (Niagara Falls, 12); Preston Smith (Kenmore East, 12); Chase Wheeler (Wilson, 11).

170: 1. Zach Buckley (Fredonia, 12); 2. Shane Curry (Ken West 12); 3. Jeff Kuciel (Lancaster 12).

Honorable Mention: Jake Michienzi (West Seneca West, 12); Zachary Osmanski (West Seneca East, 12); Ryan Vondell (Eden 12).

182: 1. Anthony Liberatore (Williamsville South, 12);2. Trevor Spicer (Frewsburg, 11); 3. Tyler Veno (Portville, 12).

Honorable Mention: Austin Lynn (Frewsburg, 12); Alex Misterman (St. Francis, 12); Dequan Ralands (Niagara Falls, 12).

195: 1. James Empfield (Lancaster, 11); 2. Dusty Lewis (Salamanca, 12); 3. Matt Booth (CLV-PV, 12).

Honorable Mention: Colby Durinka (Williamsville South, 12); Brendan Knoll (Hamburg, 12); Jake Penhollow (Falconer, 10).

220: 1. Chris Saden (Fredonia, 12); 2. Marshall Taylor (Lockport, 11); 3. Steve Warthling (Tonawanda, 12).

Honorable Mention: Brad Cunningham (Salamanca, 10); Alex Jensen (Roy-Hart, 12); Brian Kerwin (Wilson, 12).

285: 1. Matt Montesanti (Medina, 12); 2. Nate Ward (Clarence, 12); 3. Clayton Smith (Roy Hart, 12).

Honorable Mention: Luke Catalano (Lake Shore, 11); Rion Elson (Starpoint, 12); Lukas Hanssen(Barker, 12).

Injured reserve

132: Brad Feeney (Lockport, 12); Matt Kloc (Iroquois, 10); Marcus Popp (Niagara Wheatfield, 12).

Large School

TeamNo.

Clarence1

Lockport2

Lancaster3

Lake Shore4

Iroquois5

Jamestown6

West Seneca West7

Niagara Falls8

Grand Island9

Kenmore West10

Small School

TeamNo.

Falconer1

Fredonia2

Lew Port3

WRCL4

Eden5

Amherst6

Pioneer7

Cheektowaga8

Gowanda9

Olean10