For The Record

Today’s Local Sports Scene

Friday, Jan. 24

Boys High?School Basketball

Brocton at Cassadaga Valley

Forestville at W. Valley

Fredonia at St. Francis

Gowanda at Salamanca

N. Collins at Pine Valley

Silver Creek at Maple Grove

Chautauqua Lake at Westfield

Girls High?School Basketball

Dunkirk at Falconer

W. Valley at Forestville

High?School Wrestling

CLV at WRCL

High?School Indoor Track and Field

Dunkirk at Lancaster

Women’s College Basketball

Potsdam at Fredonia State, 6 p.m.

Men’s College Hockey

Oswego at Fredonia State, 7 p.m.

Men’s College Basketball

Potsdam vat Fredonia State 8 p.m.

Adult Floor Hockey

Dunkirk City Rec

Coughlan’s Pub 7, Nickel Plate Depot 4

Coughlan’s Pub goals went to CJ Vara (4), John Forbes (2) and Austin White.

Nickel Plate Depot goals went to Josh Eppinger (3) and Brad Perkins.

  • ??

First Ward Falcons 4, Monnies 3, OT

First Ward Falcons goals went to Nick Ahlstrom, Jacob Jankowski, Kris Irwin and Timmy Worosz.

Monnies goals were credited to Steve Skrzypek (2) and Josh Tarnowski.

Adult Bowling

Lucky Lanes

Thursday Chosen Ones – Individual high game: Cindy Zolnoske 168, Jen Depasquale 190-188, Amy Hadley 160-167, Sheryl Ludemann 173, Kori O’Brien 164, Tracey Ebling 164-172, Sharon Harrington 171, Cindy Ellman 160-167. Individual high series: Jen Depasquale 523. Team high scratch: Cassadaga Farm Supply 2,435.

  • ??

Thursday Chosen Ones – Individual high game: Kori O’Brien 163, Karen Tramuta 183, Jen Depasquale 195-168-166, Amy Hadley 161, Sheryl Ludemann 164, Sharon Sprague 202, Tracey Ebling 166, Sharon Palmer 166-215, Angela Pucciarelli 162. Individual high series: Jen Depasquale 529, Sharon Palmer 537. Team high scratch: Becker’s Insurance 2,463.

Youth Swimming

Hammerhead Swim Club

On Saturday, Jan. 19, Hammerhead Swim Club had 14 swimmers attend the Annual Snowball meet at Orchard Park High School. Swimming in her first meet for HHSC was Emma Ahlstrom.

HHSC swimmers recorded two first-place, five second-place, three third-place and 27 top-10 finishes. A total of 14 personal best times achieved (listed below):

8 & Under Division

Emma Ahlstrom (6) 25 Free 33.78

Grace Saye (7) 26 Free 29.82, 25 Back 29.12

Courtney Zatorski (8) 25 Free 27.13, 25 Breast 42.15

11-12 Division

Natalie Groesch (11) 50 Free 49.76

Tess Thompson (12) 100 Back 1:15.25, 50 Free 29.70

13-14 Division

Riley Drummond (13) 200 IM 2.20.90

Matt Zevenbergen (14) 200 Free 2:11.95, 100 Free 59.56

15 & Over Division

Lauren Skellie (16) 200 Free 2:34.06, 100 Free 1:07.77

Sophie Thompson (15) 50 Free 33.69